»Glavnina stavkovnih zahtev VSS-ja zadeva posebnosti dela v visokem šolstvu in nekaj prikrajšanih poklicnih skupin. Zahtevamo normalne delovne razmere in odpravo plačnih krivic.«
»Vlada nas ni povabila na pogajanja o razrešitvi stavkovnih zahtev, je pa poslala nekoliko spremenjeno različico delnega stavkovnega sporazuma, s katero prelaga vprašanje plač visokošolskih sodelavcev in lektorjev na stebrna pogajanja. Pri tem je trenutna vladna ponudba čisto preskromna za slabše plačana akademska delovna mesta in za delovna mesta skupine J.«
»Glede na izjemno naporno covidno obdobje, v katerem so šole delovale prav zaradi truda ravnateljev in pomočnikov ravnateljev ter učiteljev, ki so svoje delo opravili v razredih, bi si želeli, da vlada vsaj v majhni meri pokaže, da se zaveda pomena našega dela.«
»Nenavadno pri tem predlogu je to, da za tisto, kar vlada razume kot novo orientacijsko delovno mesto v šolstvu, ponuja en plačni razred več dodatka kot pa za tisto, kar pojmuje kot novo orientacijsko mesto v visokem šolstvu. To utemeljuje z nekim starim aneksom h kolektivni pogodbi iz leta 2002.«
»Primakniti bi namreč morali le še milijon evrov, kar predstavlja promil proračuna ministrstva za visoko šolstvo, ki ga vodi Igor Papič.«
»Prijetno sem presenečen, da so moji kolegi iz šolstva potrdili, da ta plačni sistem dela škodo.«
»Zaposleni v vzgoji in izobraževanju po enem letu od napovedi splošne stavke v vzgoji in izobraževanju ter izvedbi prvega stavkovnega dne 9. marca lani še vedno zahtevajo sklenitev stavkovnega sporazuma o devetih stavkovnih zahtevah, ki jih je Sviz Slovenije naslovil na vlado 18. februarja.«
»Zadeva je še daleč od tega, da bi bila dokončno rešena, saj so naslednja na vrsti prav pogajanja o dveh najobsežnejših stavkovnih zahtevah, ki pa se navezujeta direktno na plačni sistem.«
»Vodstvo RTV Slovenija je s stavkovnimi zahtevami seznanjeno. Marsikatero stavkovno zahtevo, ki se nanaša na uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic delavcev ter interesov iz dela, vodstvo RTV Slovenija že izvaja in jo podpira.«
»Po drugi strani pa je zelo čudno, da nas stalno prepričujejo, da moramo sistemsko reševati stvari, ko v stavkovnih zahtevah vztrajamo pri odpravi plačnih nesorazmerij na področju vzgoje in izobraževanja tudi za učitelje in visokošolske učitelje, medtem ko vlada sprejema povsem nesistemske odločitve, recimo pri dvigu plač sodnikov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju